Tuesday, August 28, 2018

Młodzież, seks, małżeństwo

Trzydzieści lat temu, na prośbę Naczelnej Rady K.Z. wraz z moja żoną Danutą rozpoczęliśmy organizować duszpasterstwo rodziny, które wkrótce nazwaliśmy "Misja Chrześcijańska Rodzina".. Usługiwaliśmy w zborach na terenie całego kraju na temat małżeństwa, rodziny i wychowania dzieci. Inicjowaliśmy tę służbę w wielu zborach, zachęcając lokalnych liderów do podjęcia się tej ważnej dla Kościoła służby. 
Niedawno przeglądałem nasz kościelny periodyk "Chrześcijanin" i w numerze z czerwca 1991 znalazłem informację i krótki wywiad z nami, w czasie naszej usługi w Zborze Stołecznym, które zamieszczam jako dzisiejszy wpis na blogu.
Pragnę również polecić, jako uzupełnienie, kilka wpisów związanych z tym tematem  -
 "Święty seks", 
"Partnerstwo bez zobowiązań", 
"Tajemnica małżeństwa", 
"Dopasowywanie się do wzajemnych oczekiwań",
"Dziecko w kościele", 
"Rodzina w potrzasku" oraz 
"O rozwodzie i powtórnym małżeństwie" .

MŁODZIEŻ, SEKS, MAŁŻEŃSTWO

Zbór jest tym miejscem, gdzie w atmosferze szczerości, ludzie wierzący mogą porozmawiać na każdy temat - powiedział pastor Henryk Hukisz przemawiając w stołecznym zborze. Dlatego w naszych społecznościach powinniśmy też mieć przygotowane wykłady na temat spraw związanych z życiem seksualnym, narzeczeństwem, okresem przedmałżeńskim. Chrześcijanie, wchodząc w związki małżeńskie, powinni posiadać minimum odpowiedniej wiedzy i przygotowania.
 Pastor Henryk Hukisz i jego żona Danuta mieszkają w Poznaniu. Interesują się problemami rodziny chrześcijańskiej od wielu lat. Prelekcje na temat właściwego pożycia małżeńskiego i relacji międzyosobowych w rodzinie wygłaszają w różnych zborach. Udzielają porad dorosłym i młodzieży. Chętnie spotykają się z samotnymi. W Kościele jest duża liczba osób mających już po dwadzieścia kilka lat i nie będących dotąd w związku małżeńskim; takim braciom i siostrom chętnie udzielają wskazówek na temat: jak znaleźć tę właściwą, drugą osobę.
Twierdzą, że nie mówią niczego nowego i że ich nauczanie o funkcjonowaniu ogniska domowego znajduje swe źródło w Biblii. Niby nic nowego, a jednak jest coś, co powoduje, że po każdym wykładzie siostra Danuta i brat Henryk otaczani są przez młodych ludzi pragnących porozmawiać z nimi osobiście, w cztery oczy. 
Spotkanie z młodzieżą warszawskich zborów rozpoczęło się o godzinie 17. Zaś braterstwo Hukiszowie opuścili zbór o dwudziestej drugiej. Zazwyczaj po wykładzie dla wszystkich przeprowadzają jeszcze osobne spotkania w grupie dziewcząt i chłopców. W Warszawie, niestety, zabrakło już na to czasu.
A oto, co powiedzieli nam Danuta i Henryk Hukiszowie.
D.H.: — Bardzo cenię sobie osobiste rozmowy z ludźmi. Po rozmowach z dziewczętami jestem teraz przekonana, że nasza służba jest rzeczywiście potrzebna. Problemy, z jakimi młodzi przychodzą do nas najczęściej dotyczą relacji chłopak - dziewczyna, jak traktować chłopca, a jak dziewczynę. Jak przyjmować odpowiedź na modlitwę o towarzysza życia? Miałam okazję rozmawiać też z dziewczętami spoza naszego środowiska. Zaszokowały mnie tym, co mówiły i wręcz zaprosiły, żebyśmy usłużyli w społeczności katolickiej. Jest tam trochę inne podejście do sprawy: człowiek grzeszy, spowiada się i wraca z powrotem do grzechu, bo nie wie jak z nim walczyć.
H.H.: — Ja chciałbym podzielić się pewną refleksją. Utwierdzam się coraz bardziej w przekonaniu, że służbę duszpasterstwa wśród narzeczonych - bo tak bym to widział - w każdym zborze powinien prowadzić ktoś z miejscowej społeczności.
My nie możemy ciągle jeździć po zborach jak pogotowie ratunkowe. Chciałbym, żeby w zborach powstały służby duszpasterstwa młodzieży, małżeństw, rodzin. I aby służbę wśród młodzieży prowadziło jakieś małżeństwo, mające w tej dziedzinie swoje doświadczenia. Ważne jest, żeby mężczyzna mógł swobodnie rozmawiać z chłopakami, kobieta zaś z dziewczętami. Tego w naszych zborach brakuje.
D.H.: — Właśnie tego brakowało mi dzisiaj. To, co powiedzieliśmy, było niepełne i teraz czuję niedosyt. Pozostało jeszcze wiele do powiedzenia z dziedziny małżeństwa i jeśli chodzi o młodzież. Ale nie jesteśmy w stanie rozmawiać z każdym, bo dysponujemy w Warszawie tylko krótkim czasem. Chciałabym jeszcze rozmawiać z dziewczętami, bo wiem, że ważne jest, aby pokazać im, jak mają się zachowywać chociażby w stosunku do chłopców. Że mają siebie szanować, że są cenne w oczach Boga, i że nie powinny mieć kompleksów. Muszą się z tego wyzwolić, muszą być wolne i wiedzieć, że mają naprawdę ogromną wartość...
Wszystkim tym, którzy jeszcze nie słuchali Danuty i Henryka Hukiszów być może przyda się kilka informacji pochodzących z ich wykładów:
1. Najważniejsze w małżeństwie: Chrystus w centrum życia.
2. Małżeństwo i rodzina muszą być zaangażowane w życie zboru.
3. Osobę, która nam się podoba, trzeba traktować jak normalnego (nie idealnego!) człowieka.
4. Jakim będę mężem lub żoną - o tym trzeba myśleć jeszcze w narzeczeństwie. Powinniśmy uświadomić sobie to, jakie czekają nas obowiązki w przyszłości.
5. Petting przed ślubem, nawet w narzeczeństwie jest niedopuszczalny. Oddziałuje na organy seksualne i prowadzi do orgazmu. Pobudzanie do orgazmu poza małżeństwem jest grzechem .
6. Sprawdzian prawdziwej miłości: Czy potrafię powiedzieć dziewczynie, która mi się szczególnie podoba nie tylko to, że ją kocham, ale również, że chcę się z nią ożenić.
7. Niebezpieczne: nacisk ze strony rodziny lub najbliższego towarzystwa.
8. Bardziej zwracaj uwagę na swoją postawę niż na zachowanie drugiej osoby.
9. Niedopuszczalne jest małżeństwo z osobą nienawróconą.
10. Pamiętaj: Bóg nie dokona za ciebie wyboru współmałżonka. Daje ci rozum i swobodę w działaniu.
DARIUSZ POMORSKI

Pragnę dodać, że obecnie, po wielu latach nieobecności w kraju, widzimy potrzebę ponownego zaangażowania się w tę, tak ważną służbę. Na ile Bóg da sił i zdrowia, będziemy odpowiadać na potrzeby zborów, aby nasze małżeństwa i rodziny, w konfrontacji ze współczesnymi wyzwaniami, znajdowały wsparcie na gruncie biblijnym.

Henryk Hukisz

1 comment:

  1. Jeżeli chodzi o małżeństwo to problemów może być całkiem sporo, oczywiście nikomu takich rzeczy nie życzę. Dobrze przemyślcie zanim zdecydujecie się na tak ważny krok w waszym życiu. Czasami tu też musi wkroczyć prawo opiekuńcze i rodzinne

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.