Friday, October 4, 2019

Ten, kto może nas ustrzec

Lektura Słowa Bożego w czasach ostatecznych.
Proponuję dokładnie zapoznać się z treścią jednego z najkrótszych listów, a mianowicie, z Listem Judy. Wpierw jednak zacytuję w całości wstęp do tego Listu z ostatniego przekładu Biblii, czyli z tzw. Biblii Ekumenicznej, z jakiej ostatnio głównie korzystam.

Charakterystyka ogólna.
Celem listu jest zdemaskowanie i potępienie zachowań tych, którzy narażają na niebezpieczeństwo wiarę innych. Autor zachęca i poucza chrześcijan, aby umieli takie zachowanie rozpoznać, wyeliminować i nie brać  z nich przykładu. Zachęca też do wytrwałości i do modlitwy. List zawiera częste odniesienia do tradycji hebrajskiej, jak i pozabiblijnej. Ze względu na obecne w nim nawiązania do legend pozabiblijnych był w starożytności nie wszędzie zaliczany do kanonu Nowego Testamentu.
Pierwsi adresaci.
Tak jak w przypadku Drugiego Listu św. Piotra, tak i tutaj adresaci ą wskazani w sposób bardzo ogólny. Znamy dobrze ich sytuację. Wśród nich było wielu chrześcijan, którzy wywyższali się po nad innych, uważali, że mogą pogardzać aniołami i pomniejszać autorytet nawet samego Pana. Nie można ustalić, w jakim stopniu cała wspólnota, do której list jest adresowany, uległa  wpływom tych wyniosłych i niegodziwych nauczycieli.
Autor.
Autor podaje się za brata Jakuba, prawdopodobnie tego najbardziej znanego wśród pierwszych chrześcijan, stojącego na czele wspólnoty w Jerozolimie, określanego w Gal. 1:19 bratem Pana. Liczne przesłanki, wynikające z treści listu, wskazują jednak, że został on napisane pod koniec I wieku lub  w pierwszych latach II wieku po Chr. W takim przypadku autor nie mógł być współczesny apostołom. Prawdopodobnie był nim więc nieznany uczeń, który zebrał i przystosował do swoich autorytatywne nauczanie Judy.

LIST ŚW. JUDY
1 Juda, sługa Jezusa Chrystusa, a brat Jakuba, do powołanych, którzy są umiłowani w Bogu Ojcu i zachowani dla Jezusa Chrystusa: 2 Miłosierdzie, pokój i miłość niech zostaną w was pomnożone. 3 Umiłowani, ponieważ odczuwam wielką potrzebę pisania wam o wspólnym zbawieniu, uznałem za konieczne napisać do was, zachęcając do walki o wiarę, która raz została przekazana świętym. 4 Wkradli się bowiem między was jacyś ludzie, od dawna skazani na potępienie, bezbożni, którzy łaskę naszego Boga zamieniają na rozpustę i zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa.
5 Pragnę wam przypomnieć, wam, którzy wszystko wiecie, że Pan najpierw wybawił lud z Egiptu, następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli. 6 Aniołów, którzy nie zachowali swojego pierwotnego stanu. Lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w ciemnościach do wielkiego dnia sądu, związanych  nierozerwalnymi pętami. 7 Tak samo Sodoma i Gomora oraz otaczające je miasta, które oddawały się nierządowi i podążały za nienaturalną żądzą, służą jako przykład, ponosząc karę wiecznego ognia.
8 Podobnie też ci, którzy tłumaczą sny, bezczeszczą ciało, odrzucają panowanie i bluźnią przeciwko chwałom. 9 Archanioł Michał zaś,  gdy dyskutował o ciele Mojżesza, spierając się z diabłem, nie odważył się wypowiedzieć bluźnierczego osądu, lecz powiedział: Niech cię Pan skarci! 10 Oni natomiast bluźnią przeciwko tym, których nie znają, a przez tych, których jak bezrozumne zwierzęta znają, są niszczeni. 11 Biada im, bo poszli droga Kaina, dla zapłaty pogrążyli się w oszustwie Balaama i zginęli w buncie Korego. 12 Oni są zakałami waszych agap, bez skrępowania ucztując, samych siebie pasąc; są bezwodnymi chmurami, unoszącymi przez wiatry; jesiennymi drzewami bez owoców, dwukrotnie umarłymi, wykorzenionymi; 13 wzburzonymi falami morskimi, które wyrzucają swoje haniebne czyny; błądzącymi gwiazdami, dla których na wieki są zachowane nieprzeniknione ciemności.
14 O nich też prorokował Henoch, siódmy po Adamie, mówiąc: Oto przyszedł Pan wśród tysięcy Swoich świętych,15 aby dokonać sądu nad wszystkimi i ukarać każdego bezbożnika za wszystkie bezbożne czyny i za wszystkie ostre słowa, które bezbożni grzesznicy wypowiedzieli przeciwko Niemu. 16 On narzekają, skarżą się na swój los, kierują się swoimi żądzami. Ich usta wypowiadają zuchwałe słowa i schlebiają ludziom dla korzyści.
17 Wy zaś, umiłowani, przypomnijcie sobie słowa, które wcześniej zostały powiedziane przez apostołów naszego Pana Jezusa Chrystusa. 18 Oni wam mówili: W czasach ostatecznych pojawią się szydercy, którzy będą postępować według swoich bezbożnych żądz. 19 Są nimi ci, którzy powodują podziały, ludzie zmysłowi, niemający Ducha. 20 Wy jednak, umiłowani, budując samych siebie na waszej najświętszej wierze, modląc się w Duchu Świętym, 21 zachowajcie siebie samych w miłości Boga, czekając na miłosierdzie naszego Pana Jezusa Chrystusa, wiodące ku życiu wiecznemu. 22 Miejcie miłosierdzie dla tych, którzy mają wątpliwości, 23 innych zaś ratujcie, wyrywając  z ognia, dla jeszcze innych miejcie miłosierdzie w bojaźni - nienawidząc nawet ubrania splamionego przez ciało.
24 Temu zaś, który może was ustrzec od upadku i wobec swojej chwały postawić jako nienagannych i radosnych, 25 jedynemu Bogu, naszemu zbawicielowi, przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana, niech będzie chwała, majestat, moc, i panowanie przed wszystkimi wiekami i teraz, i po wszystkie wieki. Amen.

Treścią tego listu chce zwrócić uwagę na poważne zagrożenia, z jakimi spotykamy się w naszym czasie. Nie można ich lekceważyć, dlatego pozostaje nam mieć nadzieję, że jedynie wszechmocny Bóg jest w stanie ustrzec nas od upadku. Sami nie jesteśmy w stanie stawić opór diabelskim atakom na Kościół Jezusa Chrystusa.  Jedynie Bóg może doprowadzić nas do końca w stanie nienagannym i w doskonałej radości, dzięki Jego chwale, majestatowi, mocy i panowaniu. 

Tę chwałę, majestat, moc i panowanie widzimy w Jego dziele, objawione przed wiekami, w czasie teraźniejszym i w przyszłości, gdy postawi nas przed Swoim świętym i sprawiedliwym sądem, ze względu na Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Jemu niech będzie wieczna cześć i chwała. 

Henryk Hukisz

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.