Friday, August 1, 2014

Będą igrzyska



 Oznaką starzenia się, są nachodzące coraz częściej wspomnienia z dawniejszych czasów. Niedawno pisałem o przebudzeniu w zborze poznańskim w latach 80-tych ubiegłego wieku, gdy nawracało się dużo młodzieży akademickiej (Sianie pod wiatr). Odbywało się to falami, wpierw byli studenci uczelni rolniczej, później przychodzili plastycy, studenci politechniki, humaniści i ekonomiści. Gdy nadszedł czas dla muzyków, w zborze pojawił się niewidomy pianista ze Śląska. Był to bardzo sympatyczny i towarzyski młody człowiek, z którym szybko się zaprzyjaźniliśmy.
Podczas jednej z wizyt w naszym domu, po wejściu do pokoju zauważył, że przestawiliśmy meble. Byłem zaskoczony jego uwagą, gdyż rzeczywiście dokonaliśmy małych zmian w umeblowaniu. Na moje pytanie, jak to zrobił, wyjaśnił, że klasnął dłońmi, i w echu, jakie usłyszał, zauważył zmiany. Byłem zdumiony taką zdolnością, jakiej ja nie posiadam. Wiadomo, że osoby niepełnosprawne rozwijają w sobie nowe zdolności, jakich nie posiada zdrowy człowiek. Próbowałem kilka razy rozpoznawać różnice w znakach Braille’a, lecz nie byłem w stanie wyczuć moimi placami nawet ilości wypukłych punktów, nie mówiąc i ich układzie. Osoby niewidome, muskają palcami szeregi tych znaków, odczytując zapisaną nimi treść.
Podczas moich pierwszych wizyt w Stanach Zjednoczonych zauważyłem, że w miejscach publicznych znajduje się dużo osób niepełnosprawnych. Dawniej w Polsce, osoby te były niewidoczne na ulicach z powodu wielu barier i braku sprzętu. Pamiętam, gdy do nas dotarły kopie filmu „Joni”, podziwialiśmy poziom technik medycznych w szpitalach amerykańskich. Organizowałem wówczas wiele projekcji tego filmu, który zawierał również przesłanie ewangelizacyjne. Udałem się z tym filmem na oddział ortopedyczny jednego z większych szpitali w Poznaniu, oczywiście po uzyskaniu wpierw zgody ordynatora. Na sali, oprócz personelu, znalazło się wielu pacjentów, którzy zostali przywiezieni na łóżkach. Po filmie, byłem ciekawy opinii lekarzy, co sądzą o bohaterce togo obrazu. Usłyszałem wówczas coś, co mnie zaskoczyło, a zarazem wywołało głębszą refleksję. Otóż pani ordynator wyznała, że według niej, oglądanie tego filmu przez pacjentów może pogłębić w nich depresję powodowaną niedostatecznym sprzętem, jaki znajdował się wówczas w polskich szpitalach. Widok obrotowych łóżek, terapeutów gotowych na każde zawołanie i ogólnego wyposażenia szpitalnego, na pacjentach wywarł wrażenie bardziej negatywne, niż pozytywne przesłanie, jakie przekazywała sparaliżowana Joni.
Osoby zdrowe nie widzą i nie odczuwają sytuacji tak, jak to dzieje się u osób niepełnosprawnych. To co dla nas zdrowych, jest godne podziwu i ma zabarwienie sensacyjne, dla inwalidy jest szarą koniecznością i sposobem na przetrwanie.
W dawnych czasach, gdy nie było kin, teatrów i You Tube, wędrowali artyści i cyrkowcy, którzy zaspakajali jedną z potrzeb ludzkich, jaką jest chęć oglądania rzeczy dziwnych, niezwykłych, sensacyjnych. Ta potrzeba istnieje w każdym człowieku, i jest w mniejszym lub większym stopniu zaspakajana. Gdy zdarzy się wypadek drogowy, zwalniamy, aby zobaczyć, a jeśli jest to możliwe, zatrzymujemy się o idziemy osobiście zobaczyć co się wydarzyło, jak to się mówi, „na własne oczy”.
W czasach Imperium Rzymskiego, lud wołał „chleba i igrzysk”. Cesarze starali się zadowolić swój naród, i organizowali dla nich igrzyska. Najczęściej aktorami na arenach byli gladiatorzy, oraz w pewnym szczególnym czasie, chrześcijanie. Więc, nie dla wszystkich te igrzyska były jednakowym przeżyciem. W późniejszych czasach, wędrowni cyrkowcy mieli zawsze w programie coś bardziej sensacyjnego, jak na przykład dwugłowe dziecko, psa z pięcioma nogami, i podobne nienaturalne zjawiska, gdyż wiedzieli, że na ten „numer”  ściągną więcej gapiów. Jeśli przeliczymy cenę biletów przez ilość widzów, to zrozumiemy, że kosztem wielu inwalidów, niektórzy dorobili się sporych majątków.
Gdy Izrael wyszedł w Wielką Noc z Egiptu, i gdy znaleźli się na pustyni, zapragnęli również „igrzysk”, może nie na wzór tych późniejszych. Powodowani tą samą niską potrzebą oglądania na własne oczy czegoś niezwykłego, zażądali od Aarona, aby pokazał im boga, który ich wyprowadził z niewoli. Nie wystarczały słowa Mojżesza, który zapewniał, że Pan jest z nimi. oni chcieli widzieć postać, aby jej widokiem nasycić swoje oczy. Aaron, pozbawiony autorytetu Mojżesza, posłusznie wykonał to, czego żądano i ze zgromadzonego złota i kosztowności „ulał z tego w formie z gliny posąg cielca. Wtedy oni rzekli: To są bogowie twoi, Izraelu, którzy cię wyprowadzili z ziemi egipskiej” (2 Moj. 32:4). Ogłoszono wielkie święto, podczas którego ogromny tłum „wstawszy nazajutrz wcześnie rano, złożyli ofiary całopalne i przynieśli ofiary pojednania; i usiadł lud, aby jeść i pić. Potem wstali, aby się bawić” (w. 6).
Dzisiaj można znaleźć, głównie w internecie jak i w krajowych mediach zaproszenie na poznański stadion, aby zobaczyć coś niezwykłego, wielką sensację, zobaczyć na własne oczy człowieka, który nie ma ani nóg, ani rąk. Osobiście oglądałem wiele materiałów filmowych, czytałem wiele artykułów na temat Nick'a Vujcic'a. Każdy może z łatwością zobaczyć to samo dzięki technologii, jaką stwarza obecnie internet. Mam więc pytanie do wszystkich zachwyconych możliwością zobaczenia na własne oczy tego, co może zaspokoić ich ciekawość odnośnie tego niezwykłego przypadku – Jakiemu celowi ma służyć to widowisko, skoro można wszystkiego dowiedzieć się, siedząc wygodnie przed swoim komputerem?
Pisałem już wcześniej na ten temat w rozważaniu „Motywacja, manipulacja czy ewangelizacja”. Jak już wspomniałem, kaleki ewangelista jest jedynie przynętą dla organizatorów, aby ściągnąć jak najwięcej ludzi na stadion. Głównym mówcą jest Les Brown, wystarczy posłuchać materiału wideo, na którym Nick zaprasza do Poznania. To nie jest ewangelizacja, lecz masowa impreza organizowana przez ludzi biznesu, w wiadomym celu.
W środowisku chrześcijańskim można spotkać wiele osób niepełnosprawnych, lub, mówiąc poprawniej, sprawnych inaczej. Wspomniana wcześniej Joni, prowadzi ogromną służbę przekazywania wózków inwalidzkich, sporo z nich trafiło dzięki niej do Polski. Niewidomy Gordon Mote, mój ulubiony piosenkarz Gospel, skromnie śpiewa o Chrystusie, oddając chwałę Bogu. W tych przypadkach, w centrum stoi Chrystus i Boża łaska, dzięki której zostali zbawieni W przypadku zapowiadanego widowiska w Poznaniu, ukazuje się wielkość człowieka, który uwierzywszy w siebie, dokonuje rzeczy niezwykłych. Tak, to prawda, ze Nick, wspomina też o Bogu, lecz wskazuje przede wszystkim na siebie. Wystarczy obejrzeć materiał video z jego udziałem w programie prowadzonym wspólnie przez dwójkę wielkich „showmenów” naszych czasów – Oprah i Rick Warren.
Zwiastowaniu ewangelii towarzyszą znaki i cuda, których autorem jest sam Bóg, i służą chwale Jego Syna, Jezusa Chrystusa. Gdy Jan Chrzciciel zwątpił, czy ten Jezus, jest rzeczywiście Chrystusem, usłyszał w odpowiedzi – „Ślepi odzyskują wzrok, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, a głusi słyszą, umarli są wskrzeszani, ubogim opowiadana jest ewangelia” (Łuk. 7:22). W centrum tych wydarzeń znajdował sie Chrystus, a nie ludzie, którzy doznali cudownej łaski uzdrowienia.
Henryk Hukisz

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.